Tuesday, January 7, 2014

Dailus amžėjimas

100 metų amžiaus moteris. wrensden.blogspot.com
Būti jaunam ir gražiam - tai prigimties, genų klausimas. O išlikti gražiam, veikliam ir laimingam, kai tau 60, 70, 80, 90... - tai jau yra menas, ypatingas talentas, visuomenės pagarbos ir žavėjimosi vertas bruožas.


Angliškai yra toks posakis "ageing gracefully". Pažodžiui išvertus gaunasi "grakštus senėjimas", tačiau prasminis vertimas yra šiek tiek kitoks. Ši dviejų žodžių jungtis aplima ne senėjimą, ne gerontologiją, bet garbaus amžiaus pasiekimą - amžėjimą, ir su tuo susijusį naują grožį, naujus pojūčius, naujus pilnavertiško gyvenimo būdus.

humansofnewyork.com - Niujorkietis.
Daugumai senatvė asocijuojasi su negaliomis, ribotomis galimybėmis, fizišku kūno sugriuvimu, mentaliniu neįgalumu. Tačiau nebūtinai viskas yra taip vienpusiška. Senatvė žmogui atneša laisvę nuo ūkio kūrimo ir augančios šeimos aprūpinimo prievolių, atsileidžia įtampa karjeros siekime, sulėtėja gyvenimo ritmas, atmetami nereikšmingi kasdieniai veiksmai, energija skiriama svarbiems tikslams, žmogus išmoksta džiaugtis gyvenimo peizažiškumu (still life stillness - angl.), problemos vertinamos daugiau "filosofiškai", pradedama pastebėti ir vertinti paprastas gyvenimo grožio smulkmenas. Senatvė - tai tarsi "Zen" gyvenimo etapas. 

Povilas (90) ir Sofija (91) - Humans Of Vilnius.

Nors Lietuvos gyventojų statistika rodo, jog garbaus amžiaus žmonių yra beveik penktadalis,tačiau lietuvių kultūroje labai mažai yra vietos senatvės grožiui. Nėra (arba aš negirdėjau) Lietuvoje senjorų kultūrinių, sportinių, profesinių klubų ir organizacijų, kaip pvz. Red Hat Society ir senjorių šokių kulbai JAV, Senior Bikers, arba "Pietų klubai" Anglijoje. Senjorų kultūra ir gyvenimo pilnavertiškumas yra labai svarbūs bendrame Britų visuomenės kontekste - turbūt už tai jie turi dėkoti savo veikliems garbaus amžiaus monarchams. Visose Vakarų Europos valstybėse dirbantys žmonės planuoja ir laukia savo pensijinio amžiaus, kaip malonaus gyvenimo atokvėpio, neįgyvendintų kelionių, planų ir svajonių išsipildymo, galimybių pasišvęsti maloniems šeimos rūpesčiams, hobiui, arba užimti garbias eksperto ar reprezentacines pareigas savo profesinėje sferoje, galimybes dalyvauti savo gyvenamos vietovės municipalinėje sistemoje, kultūriniame planavime ir organizavime.

84 metų Vilnietis - Humans of Vilnius.
Lietuvoje pagyvenusiems žmonėms neprieinamas universitetinis išsilavinimas, kai tuo tarpu kitose pažengusiose valstybėse išsilavinimui siekti nėra amžiaus ribojimo. Iš savo "ašarinių" pensijų Lietuvos senjorai neišgali garbiai gyventi savo garbingame amžiuje. Jie nesilanko  teatruose, nepietauja restoranuose, labai retai kas išgali susitikti su draugais kavinėje. Jie neperka sau naujų drabužių, neišgali pasipuošti ypatingoms progoms, netgi jeigu tokios ir pasitaiko jų gyvenime, neišgali savo anūkų ar proanūkų nudžiuginti elektronikos pasaulio naujovių dovanomis. Lietuvos senjorams nėra organizuojamų kelionių nei po Lietuvą, nei po užsienį, jie neplaukia su kitais pagyvenusiais Europiečiais upių kruizais, nedalyvauja vynų degustavimo turuose...

Geologijos profesorius - Humans Of Vilnius. 
Lietuvos rinka didžiausia savo dalimi orientuota į dirbančiųjų ir fiziškai stiprių žmonių poreikius. Vyriausiai Lietuvos kartai nėra specializuotų (naujų prekių) parduotuvių, nėra pakankamos pasiūlos buitinės įrangos (virtuviniai rakandai artritinėms rankoms, turėklai ir kt. įranga vonios kambariui) specializuotų baldų (baldai riboto fiziško mobilumo žmonėms). Nėra garbingai Lietuvos piliečių kartai skirto radijo kanalo, televizijos programų. Lietuvos senjorams socialiniam gyvenimui lieka tik bažnyčia, valstybinis ir "Marijos" radijas, "iš antrų rankų" ir "dėvėti ..." prekybos ženklai, sendaikčių turgeliai, aplaužyti suoliukai kiemuose, griūvanti namų buitis, ir nuolatinis jausmas, jog esi našta visuomenei, šeimai, kaimynams, Sodrai, medicininei sistemai.

Mano šeimos Velykos. Tetai 90 metų.
Aš savo artimų draugų tarpe turiu nemažai senjorų, kai kurie jų jau peržengė 9-tą gyvenimo dešimtmetį. Man labai artimai žinoma tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenančių senjorų kasdienybė. Savo gyvenimo dešimt metų gyvenome dviese - aš ir mano močiutė, kartu dalinomės gyvenimo džiaugsmus, paslaptis, gyvenimo istorijas, kartu sprendėme finansines problemas, viena kitą globojome.

Mano močiutė ir aš. 2006 metai.
Daugumai 8-tą dešimtmetį peržengusių jau nebeliko draugų bendraamžių, arba jie tapo fiziškai nepasiekiami. Vaikai, dar dirbantys arba jau irgi pensininkai, bet vis dar išlaiko tėvų-vaikų berjerą, kuris šiame gyvenimo etape jau pasireiškia seno žmogaus nuomonės ir poreikių "filtravimu", t.y. svarbos nesuteikimu, senas žmogus apsunkina šeimos tolimas keliones, sulėtina šeimos veiklas, tad dažnai izoliuojamas nuo likusios šeimos gyvenimo. Nors žmonijos istorijoje susikurusi šeimos sąvoka paskirsto ūkio ir savitarpio globos funkcijas tarp įvairaus amžiaus individų, šiuolaikinės jaunos šeimos siekia gyventi atskirai nuo tėvų, nuo senelių. Nebelieka tarp įvairių kartų bendrų interesų, emocinio ryšio, labai ribotos tampa bendors veiklos galimybės. Jaunimo iškylose nedalyvauja seneliai, vaikų globa patikima institucijoms ir svetimiems žmonėms (darželiams, prailgintoms grupėms, auklėms), nyksta šeimų kultūrinio palikimo perdavimo grandinė...

Gražios ir pilnavertiško gyvenimo senatvės tema yra atlikta aibė mokslinių (tiek sociologinių, tiek medicininių) tyrimų, prirašyta daugybė knygų, straipsnių, pastatyti kino filmai.
Čia paminėsiu keletą man įstabiausių, gal bus įdomu ir jums:


Žemiau pateiksiu savo "dailaus amžėjimo" gaires bei nuotraukas.

Sartorialist.com - Milano gatvėje
* Labai svarbu išlaikyti socialinius ryšius su draugais, šeimos nariais, bendrauti, draugauti, užmegzti naujas pažintis, aplankyti senus draugus, tolimas gimines, artimas gimines. Labai svarbu bendrauti su įvairaus amžiaus žmonėmis, domėtis kitų amžiaus grupių interesais, smalsauti kodėl jie pasirenka tai, ką jie pasirenka. Prisitaikymas ir bendravimas su įvairove žmonių įprasmina žmogaus būtį.

Robertas Redfordas draugų rate. en.wikipedia.org
* Grožis yra dosnus. Žmogus, besidalinantis savo gėriu, globa, jausmais, mintimis, svajonėmis, sukurtomis teorijomis... arba bent savo šypsena - yra gražus.


* Sveikata ir grožis - tai sinonimai. Abi šios savokos nėra absoliučios, niekad neįmanomos 100%, bet reikia jas puoselėti. Sveikas gyvenimo būdas, tai kelias į grožį. Žmogus nerūkantis, nepiktnaudžiaujantis alkoholiu ir maisto pertekliumi, nevartojantis kitų svaigalų, prisilaikantis higienos normų, sportuojantis arba gyvenantis aktyvų gyvenimo būdą, sveikai ir pilnavertiškai maitinantis, dažnai praleidžiantis laiką gryname ore, apsaugotas nuo buitinių, pramoninių ar kitokių aplinkos teršalų turi daugiau galimybių būti gražus.


* Smegenys - gražiausia žmogaus dalis. Gražus žmogus lavina savo mąstymą, plečia savo žinias, pažiūras, neapsiriboja tik vienpusiškomis nuomonėmis, svarsto, analizuoja, mokinasi naujų kalbų. domisi mokslo pasiekimais, pasaulio ekonomika ir politika, socialiniais klausimais.

Sartorialist.com - Melburnietė.
* Kultūra - tai grožis smegenų ir elgesio. Žmogus dirbantis kūrybingą darbą yra laimingesnis ir gražesnis, įdomesnis. Jeigu tokio darbo nėra, tai gali atstoti kūrybingas hobis. Žmogus lavina savo kultūrinį lobyną, kolekcionuoja, domisi daile, muzika, teatru, šokiu, fotografija, istorija... Kultūringam lavinimuisi padeda įvairių renginių lankymas arba dalyvavimas juose, mėgavimasis menais. Žmogus turi nuolat save tobulinti, ieškoti savo gyvenimo stiliui ir galimybėms priimtinų elgesio aukštų standartų ir jų siekti.

93 metų A.E. Hotchner - Ernesto Hemingvėjaus draugas. 

*Optimizmas - grožio ir gyvenimo energijos šaltinis. Gražus žmogus nepuoselėja savo negatyvių minčių ir emocijų. Bet kokiam skausmui, liūdesiui, pykčiui, pagiežai... turi būti skiriamas ribotas laikas. Visada reik ieškoti negatyvumo pabaigos, šviesios medalio pusės. Pastebėti daugiau teigiamybių nei trūkumų aplinkiniuose žmonėse, gamtos reiškiniuose, socialiniuose įvykiuose. 

humansofnewyork.com - Niujorkietė.
*Judėjimas - tai gyvybės ir ilgaamžiškumo ženklas. Žmogus turi judėti erdvėje, pagal galimybes kiek įmanoma daugiau, plėsti savo arealą, aplinką, keliauti, rizikuoti. Netgi prikaustytas prie invallido kėdės žmogus turi patirti keliones, išvykų malonumus, riziką, įvekti tam tikrus su tuo susijusius nepatogumus, bandyti prisitaikyti prie besikeičiančių aplinkos sąlygų.

Meilė. http://wrensden.blogspot.com
*Meilė - tai grožio eliksyras, bet kokiame amžiuje. Netgi išgyvenant vienpusiškos meilės skausmą, žmogus yra gražus. Savanaudiškumas, noras turėti kitą žmogų, jį valdyti - tai nėra meilė, tai iškreipia, subjauroja žmogų. Meilė yra nesavanaudė, tai džiaugmas, kai kažkas kitas yra laimingas, tai empatija kito skausmui, tai siekimas praturtinti, palengvinti, pagerinti kito gyvenimą. Meilė partneriui / -ei, vaikui, anūkui /-ei, tėvams, seneliams, proseneliams, gyvūnams, gamtai, - bet kokiam gyvam padarui - padaro žmogų gražų.

Ričardas Gyras. chadbatka.com
*Ryšys su gamta ir estetine aplinka - tai grožio stimulas. Kai žmogus gyvena gražioje aplinkoje, jis tobulina savo standartus, siekia harmonijos su juo supančiu pasauliu. Jeigu žmogaus buitis yra jauki, jeigu žmogus lankosi gražiose vietose, mato gražią architektūrą, lanko muziejus ir parodas, turi galimybės nors vieną dieną savaitėje praleisti miške, parke, paplūdimyje arba sode, jeigu žmogų supa grožio savo išorėje siekiantys kiti aplinkiniai, tai ir pats žmogus tarytum lygiuojasi su savo aplinka, ieško savo savitumo išraiškų prisilaikant aplinkos skonio ir grožio dėsnių. Žmogus susikūręs jaukumą ir švarą tik savo butelyje, bet kai už slenksčio tvyro fekalijomis "kvepianti" laiptinė, išgriuvusi ir šiukšlėmis nusėta gatvė, kai kasdien per griuvėsius ir purvus žmogus keliauja į mokyklą, universitetą, darbą, parduotuvę, į svečius..., tai veikia psichiką, žemina žmogaus grožio standartus. Aš tokį gyvenimą vadinu "soc-realizmu" arba "skurdu". Labai sunku išlikti gražiam ir laimingam, gyvenant kontrastingoje aplinkoje. Tačiau netgi prie labai mažų fizinių ir finansinių išgalių galima tvarkytis ir kurti aplinkos grožį.

Robertas Redfordas. collider.com

Daugiau nuostabių nuotraukų:

Sartorialist.com - Niujorkietis
Sartorialist.com - Milano kavinėje



Sartorialist.com - Milano gatvėje





No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...